Rzym w tydzień – pierwsza połowa pobytu

4 marca 2016
image_pdfimage_print
rzym w tydzień -pierwsza połowa pobytu

Po wpisach przygotowujących rodziców do samotnego wyjazdu bez dziecka (tutaj: KLIK) i pokazujących jak zaplanować zwiedzanie i wyjazd do Rzymu (tutaj: KLIK) zapraszamy dziś na pierwszą część szczegółowego harmonogramu zwiedzania okraszonego licznymi przydatnymi i ułatwiającymi życie ciekawostkami oraz zdjęciami z naszego prywatnego archiwum. Oto nasz kompaktowy mini-przewodnik.

Doskonały tydzień w Rzymie

Wybierając się do Rzymu warto się dobrze przygotować. Szczególnie jest to ważne w przypadku rodziców, którzy wyrwali się na kilka dni bez dziecka. Warto każdą minutę wyssać do cna, poświęcić spędzanie tego bezcennego czasu z drugą połówką na przyjemnościach, do których stania w bezkresnych kolekcjach, czy bezcelowego błądzenia nie da się zaliczyć. A zatem jak zorganizować doskonały tydzień w Rzymie?
Punktem wyjścia jest dobra lokalizacja noclegu, o czym więcej pisaliśmy w poprzednim wpisie. Przez dobrą lokalizację rozumiemy oczywiście usytuowanie hotelu czy B&B blisko centrum miasta. Rzym po zmroku ma wiele do zaoferowania, a chociażbyśmy zapragnęli wyskoczyć tylko do gelaterii czy na lampkę wina po zachodzie słońca, zawsze da się zaliczyć taki wyskok rokoszując się spacerkiem.

Dzień 1.

Na początek dobrze nasycić się Rzymem pocztówkowym. Tym wszystkim, co znane z książek, ze słyszenia, filmów etc. Poczuć klimat tego miejsca. Dlatego zaczynamy od panoramy miasta z Zamku św. Anioła i spaceru wokół Pizza Navona.

 

Zamek św. Anioła, czyli dawne mauzoleum cesarza Hadriana przekształcone w V w. na fortecę obronną. Jedno z piękniejszych i bardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie. Zamek i jego wnętrza nie rozwalą nas na łopatki, oczywiście w porównaniu z innymi zabytkami Rzymu, dlatego najwięcej przyjemności sprawi, jeśli zamek ten będzie jednym z pierwszych zwiedzanych obiektów. Warto wybrać się tam ze względu na historię tego miejsca i piękny widok na cały Rzym. W pierwszą niedzielę miesiąca wejście do Zamku jest darmowe, jednakże tak jak do większości must see Wiecznego Miasta warto do tego obiektu wybrać się rano, czyli w porze jego otwarcia. Z każdą kolejną godziną kolejka do wejścia będzie rosła i rosła.
Bilety: 11€.
Godziny otwarcia: 9.00 – 19.30.
Z Zamku św. Anioła ruszamy w kierunku Piazza Navona, na którym lądujemy po około 10-minutowym spacerku. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc Rzymu, na którym znajduje się słynna Fontanna Czterech Rzek. Stąd mamy już rzut beretem do Panteonu, a dalej do Schodów Hiszpańskich (aktualnie niestety zamkniętych ze względu na remont).
W okolicy Panteonu warto przejść się dwa kroki na południe ulicą Via della Minerva, żeby natknąć się na zakład krawiecki Gammarelli. Jest to nie tylko najstarszy tego typu zakład na świecie (ponad 200 lat historii), ale przede wszystkim słynie ze świadczenia usług dla papieży. Warto jednak pamiętać, że w weekendy jest on zamknięty.
Idąc dalej na południe, wzdłuż Via della Minerva dotrzemy do Largo di Torre Argentino, na którym znajdują się starożytne ruin senatu – miejsce zamordowania Juliusza Cezara.
Będąc natomiast w okoli Schodów Hiszpańskich warto zrobić mały przystanek w jednej z najstarszych funkcjonujących nadal kwawiarni – Antico Caffe Greco (założona w 1760 roku). Wypić szybkie espresso w lokalu, w którym bywali Goethe, Byron, Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Krasiński i Sienkiewicz to nie lada gratka. Sąsiedztwo lokalu, czyli buliki Dolce&Gabbana, Versace, Armani, Prada może budzić podejrzenia co do cen w tym lokalu. I słusznie, jednak decydując się na kawę we włoskim stylu, czyli wypitą przy barze, nie zapłacimy więcej niż w każdym innym lokalu. Natomiast przy stoliku stawka rośnie kilkukrotnie.

Dzień 2.

Będąc już w klimacie antycznym warto kolejnego dnia udać się do wizytówki Rzymu, czyli Koloseum, Forum Romanum i Palatynu. Kasy oferują zwiedzanie tych starożytnych ruin w opcji wszystkich razem lub osobno Koloseum i osobno Forum Romanum + Palatyn. Na miejsce zwiedzania najlepiej dojechać metrem (stacja Colosseo). W pierwszą niedzielę miesiąca wejście do obiektu jest za darmo, co oznacza trudne do wyobrażenia tłumy w kolejkach. W pozostałe dni Koloseum również jest okupowane przez rzesze turystów, dlatego na zwiedzanie tego obiektu lepiej wybrać się z samego rana. Na zewnątrz Koloseum jest kilka kas biletowych, do których formuje się spora kolejka. Należy pamiętać, że w tych kasach akceptowane są wyłącznie płatności kartą, dlatego z gotówką lepiej udać się do kas wewnątrz zabytku.

 

Po wyjściu z Koloseum udajemy się na Forum Romanum, jednakże wejście na jego teren znajduje się w pewnej odległości od Koloseum. Należy się kierować wzdłuż widocznej ulicy za Łukiem Konstantyna Wielkiego. Uliczka wiodąca wprost z Koloseum w kierunku ruin (pomiędzy ogrodzeniami) prowadzi co prawda na Forum, ale z jakiegoś powodu turyści byli stamtąd odsyłani w kwitkiem. Spacerując Forum Romanum można zobaczyć jak wiele osób brnie tą ścieżką mijając rozczarowanych zawracających.
Bilety: 12€ (obowiązuje przez dwa dni, ale umożliwia tylko jednorazowe wejście).
Godziny otwarcia: 08.30 – 16:30 (w lutym).

 

Dzień 3.

W niedalekiej odległości od Koloseum i Forum Romanum, znajdują się warte odwiedzenia Muzea Kapitolińskie. Wśród bogatych zbiorów antycznych dzieł sztuki, znajduje się dostępna dla oglądających wizytówka Rzymu, czyli rzeźba Wilczycy Kapitolińskiej karmiącej Romulusa i Remusa. Muzea są objęte darmowym wstępem w pierwszą niedzielę miesiąca, ale nie dotyczy to turystów, którzy muszą normalnie zapłacić za bilety wstępu. Dlatego też warto wybrać na zwiedzanie tego miejsca inny dzień niż „darmowy”, co pozwoli na uniknięcie długich kolejek niezorientowanych turystów i Włochów wchodzących za free.
Dla chętnych w sąsiedztwie Muzeów Watykanskich, przy Placu Weneckim znajduje się monumentalny Ołtarz Ojczyzny. Przytłaczająca wielkością budowla robi spore wrażenie na turystach, choć wśród Rzymian nie cieszy się ponoć sympatią. Obiekt oferuje możliwość podziwiania ogromnego pomnika Wiktora Emanuela II na koniu oraz widoku na Rzym z tarasu. W pobliżu znajduje się również warta uwagi Kolumna Trajana.

Już wkrótce druga część zwiedzania Rzymu w tydzień oraz wiele przydatnych ciekawostek i porad z tym związanych. Już teraz serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy