Matka hipotrofika

8 września 2015

Matka hipotrofika nie ma łatwo. Rodzi swoje ukochane, wyczekane, wychuchane maleństwo, rodzi je o czasie, siłami natury, po idealnej, wręcz podręcznikowej ciąży bez jakichkolwiek problemów, w której przytyła 21 kg i nagle okazuje się, że maluszek dostaje 10 punktów Apgar, ale waży mniej niż 2,5 kg.

Sto pytań do. Położne zaczynają swoją litanię na poporodowym. Piła pani? Paliła? Inne patologie? Może w rodzinie? Nie? Hm.
Pytania bez odpowiedzi. Dlaczego akurat ja? Co zrobiłam nie tak? Co mogłam zrobić lepiej? Brać witaminy? Lepiej się odżywiać? Mniej narażać? Ale na co?! Na Boga, na co?! Przecież zachowałam wszelkie środki ostrożności! Czy padłam ofiarą tak zwanej cywilizacji, genetycznie modyfikowanej żywności, codziennego pędu i stresu? Może.
Dalej lekarze, badania, mnóstwo badań. USG takie, śmakie, owakie, neurolog, badanie dna oka, może napięcie, może asymetria, EEG, cuda wianki.
Uf. Wystarczy. Trochę dystansu. Czy się da? Nie wiem, wciąż się tego uczę. Po prawie półtora roku od przyjścia na świat mojego dziecka zaczynam się zastanawiać co w tym wszystkim miało jakieś punkty wspólne. Że nie chciał jeść, na początku i później. Że po skończeniu roku bardzo wolno przybiera na masie. Że później niż rówieśnicy zaczął pełzać, raczkować i chodzić. Ale przecież jest zdrowy!
Tak mówią lekarze, ale matka hipotrofika jeszcze długo nie będzie dowierzać. Bo od ludzi na ulicy będzie słyszeć

Ojej, jaki on malutki!

a w głowie będzie mieć wieczny pęd za wagą, za dokarmianiem, za baczną obserwacją rozwoju fizycznego i psychicznego. Wieczny lęk.
Co z tego dla nas wynika? U dziecka zdiagnozowana hipotrofia, u matki hipochondria. Oboje jesteśmy hipo. I tak już chyba zostanie.

Podoba Ci się to, co napisałam? Daj mi koniecznie znać! Możesz to zrobić na kilka sposobów:

– Polub mój fanpage na Facebooku KLIK
– Polub ten konkretny wpis lub udostępnij go klikając na ikonkę Facebooka poniżej
– Napisz mi ciekawy komentarz pod wpisem tutaj lub na Facebooku

Będę
Ci wdzięczna za każdy taki gest, bo dzięki niemu będę wiedziała, że moi
czytelnicy gdzieś tam są, czytają i podoba im się to, co piszę.
Dziękuję!!!

Podobne wpisy

 • Paulina Rak

  Witaj, jestem mama hipotroficzki Gabrysi:) ma 7,5 miesiaca i 6kg. Wdrapuje sie na 3 centyl. A bylo tak wspaniale. Przechodzimy rozne badanie, nawet zaplanowane pobranie szpiku. Najciezej jest wlasnie sluchac ludzi kiedy mowia, ze taka malenka, jakby chcieli zapytac co z nia nie tak, czy nie jest chora…to okropne uczucie, ktore towarzyszy mi kazdego dnia jako mamie.

  • Pocieszę Cię, kochana 🙂 Będzie tylko lepiej! Mój synek ma teraz 3 lata. Wciąż jest wagowo na 3. centylu, ale przestaliśmy się tym martwić, bo zdrowo i pięknie się rozwija. W grupie rówieśników w przedszkolu wcale nie jest w grupie najniższych. Pięknie je, tylko spala za dwóch 😉 Z perspektywy czasu powiem Ci: nie martw się. Wiem, że to trudne, ale naprawdę będzie dobrze 🙂 Pozdrawiam!!!

 • Ivai Q

  Witam!
  Również jestem mamą hipotroficzki – Hanny. Jej niska waga najpewniej wynika z natury, gdyż i ja nie byłam dużym dzieckiem (moja waga 2450; córki 2230) 🙂 Hania obecnie ma 11 miesięcy i może 8,5 kg. Wg pediatry rozwija się pięknie, a przez wzgląd na to, że jest nadal na piersi mam absolutnie nie porównywać jej do większych rówieśników, zwłaszcza tych na mm.
  Pozdrawiam Mamy Hipciów serdecznie! 🙂