Czy Twoje dziecko da radę uratować życie?

24 marca 2021
image_pdfimage_print
objawy udaru mózgu

Jako dziecko spędzałam całe wakacje u babci. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy jak wiele wysiłku i serca babcia wkładała w to, żeby było mi u niej dobrze. Miałam tam swój pokój, zawsze świeżą pościel, mogłam jeść, co chciałam. Czyli głównie naleśniki lub placki ziemniaczane ze śmietaną i z cukrem.

Ten czas u babci wspominam jako najbardziej beztroskie momenty mojego życia… Letnie miesiące, kiedy biegałam po wypełnionym słońcem podwórku z bandą dzieciaków, piłam orenżadę, wisiałam na trzepaku i tylko głód sprawiał, że biegłam do babci. To właśnie ona opowiadała mi bajki, nauczyła mnie odmawiać modlitwę i pocieszała mnie, kiedy płakałam tęskniąc za rodzicami.

Brakuje mi mojej babci.

Zmarła 10 lat temu, a jedną z przyczyn, które znacząco pogorszyły jej stan, był udar mózgu. A kiedy zastanowię się jak często moje dziecko, tak samo pewnie jak i Twoje, spędza czas z dziadkami na wyjazdach lub przy innych okazjach, nasuwa mi się pytanie: A co, gdyby pierwsze objawy udaru pojawiły się w momencie, kiedy dziecko jest z nimi sam na sam? Samo z babcią lub samo z dziadkiem? Czy Twoje dziecko umiałoby zareagować na pierwsze objawy udaru mózgu, wezwać karetkę i uratować życie?

Jak wyglądają objawy udaru mózgu?

W dużym skrócie: wyglądają, jak główni bohaterowie kampanii Fast Heroes (Face, Arm, Speech, Time – Twarz, Ręka, Mowa i Czas), której celem jest nauka poprzez zabawę, dzięki której dzieci dowiadują się czym jest udar i jak mogą pomóc swoim dziadkom. Kampania pomaga dzieciom stać się superbohaterami ratującymi życie.

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci,

trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności (jak u mojej babci) i główny powód, dlaczego wnukowie tracą dziadków. Średnia wieku osób doznających udaru to około 70 lat. Jestem pewna, że w swoim otoczeniu, w swojej rodzinie masz przynajmniej jedną osobę dotkniętą przez udar.

Kampania Fast Heroes skierowana jest do dzieci w wieku od 5 do 9 lat.

Uczy dzieci empatii, miłości, a przede wszystkim praktycznych umiejętności, dzięki którym maluch rozpozna objawy udaru mózgu i uratuje cudze życie. Być może właśnie życie swojej babci lub swojego dziadka. Dzięki rejestracji na stronie zyskujemy dostęp do bardzo przystepnie przekazanej wiedzy. Przekaz jest maksymalnie prosty – graficznie atrakcyjny i ciekawy dla dziecka. Do dyspozycji są ebooki, łamigłówki i filmy. Sama bardzo wiele się z nich dowiedziałam!

W programie Fast Heroes można rejestrować się jako osoba indywidualna, jako szkoła lub jako nauczyciel. Cała dostępna w nim wiedza jest darmowa, pozwala więc na przeprowadzenie zajęć w ramach lekcji lub w zaciszu domowym. Dzieci dowiadują się między innymi czym jest numer ratunkowy 112 i w jakich okolicznościach należy z niego korzystać.

Możemy też razem pobić rekord Guinessa!

Wystarczy, że ze strony Fast Heroes pobierzesz i wydrukujesz maskę superbohatera, lub przygotujesz własną, oryginalną maskę i zrobisz sobie w niej zdjęcie, a następnie opublikujesz je w tym miejscu: KLIK. Razem możemy stworzyć największy na świecie album superbohaterów, szerząc jednocześnie dostęp do niesamowitej bazy wiedzy dla dzieci i dorosłych.

To co, dołączycie razem ze mną?

objawy udaru mózgu

Partnerem wpisu jest kampania Fast Heroes.


Przeczytaj również:

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

Podobne wpisy