Jak szybko i naturalnie nauczyć dziecko języka obcego?

18 czerwca 2021
image_pdfimage_print
dwujęzyczna niania warszawa

Osiemnaście lat uczyłam się języka angielskiego. Dziesięć lat uczyłam się francuskiego. Jestem z wykształcenia tłumaczką i nauczycielką tych dwóch języków. Mimo że nie pracuję w zawodzie, to uważam, że nie ma w życiu cenniejszej umiejętności. Jako rodzic dbam o nią od najmłodszych lat. Dziś opowiem wam co robię, aby moje dziecko lubiło języki obce i aby były one dla niego naturalne. A także co wy możecie w tym celu zrobić. Dwujęzyczna niania Warszawa

Sposobów jest kilka. Oczywiście najlepszym jest naturalna dwujęzyczność od urodzenia. Jednak ja nigdy nie czułam się komfortowo z tym, aby jako nie-native mówić do mojego dziecka w obcym języku. Idealna sytuacja jest taka, w której dla jednego z rodziców językiem ojczystym jest język inny niż polski. Ale w takiej sytuacji nie jestem ani ja, ani większość z was, więc dziś nie będziemy sobie o niej mówić.

1. Naturalne otoczenie językiem w domu

Odkąd Ignaś się urodził, puszczałam mu piosenki po angielsku. Zdarzało mi się również czytać mu po francusku do momentu, kiedy zaczął narzekać, że nic nie rozumie. Oglądał i do dzisiaj (ma 7 lat) ogląda bajki po angielsku, bo niektóre z nich na Netflixie dostępne są tylko w tym języku. Często słuchamy wspólnie anglojęzycznej muzyki i moje dziecko słyszy też często jak po angielsku rozmawiam przez telefon. Ten język jest od samego początku naturalnym elementem jego świata.

2. Lekcje online

Od pewnego czasu korzystaliśmy i korzystamy z lekcji online języka angielskiego. Dzięki nim dziecko ma kontakt z native speakerem, uczy się przez zabawę, dość szybko zaczyna mówić pełnymi zdaniami. Pandemia trochę ułatwiła i przyspieszyła przesunięcie dodatkowych lekcji języków obcych z klas do domu. A to bardzo pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze.

3. Obecność języków obcych w szkole i przedszkolu

Wybrałam dla mojego dziecka przedszkole, w którym w ramach czesnego były dwie godziny tygodniowo języka angielskiego. Prowadziła je pani, która mówiła do dzieci tylko w tym języku, a dodatkowo można było wykupić jeszcze dwie godziny. W tej chwili Ignaś chodzi od roku do szkoły, gdzie już w zerówce miał 3 godziny języka angielskiego i dwie godziny języka hiszpańskiego. Od pierwszej klasy ilość godzin angielskiego zwiększa się do pięciu. Od czwartej klasy ruszy z językiem niemieckim.

Widzę, z jaką łatwościa i przyjemnością przychodzi mu powtarzanie słówek. Widzę, że te lekcje z przedszkola, chociaż były tak naprawdę tylko zabawą, dały mu naprawdę wiele. Teraz bez obaw, za to z dużą swobodą bierze udział w lekcjach angielskiego w szkole.

I teraz wisienka na torcie dla rodziców takich jak ja, jak i dla tych, którzy szukają innych dróg nauki języków obcych dla swoich dzieci. Dla rodzin jedno i wielojęzycznych.

4. Dwujęzyczna niania Warszawa

To rozwiązanie dla rodziców dzieci najmłodszych i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które jeszcze trzeba odbierać z placówki. Dla najmłodszych dzieci z przyczyn oczywistych jest to doskonała alternatywa dla żłobka lub przedszkola. W przypadku dzieci starszych, dwujęzyczna niania może pomóc w odbieraniu i opiece nad dzieckiem w domu, po przedszkolu.

Kiedy odezwała się do mnie Justyna, współzałożycielka portalu Say Nanny, bardzo spodobał mi się ten pomysł. Opowiedziała mi o dużym wyzwaniu, jakim było dla niej samej znalezienie dwujęzycznej niani dla swojego dziecka.  Jej próby znalezienia niani poprzez wyszukiwarkę Google były bezowocne, ponieważ na hasło  “dwujęzyczna niania Warszawa” wyszukiwarka nie podpowiadała żadnych wyników.

Tak właśnie zrodził się pomysł na otwarty niedawno portal Say Nanny. Jest to miejsce, w którym rodzice sprawnie mogą znaleźć opiekunkę dla swojego dziecka, która mówi po angielsku, rosyjsku, hiszpańsku, francusku czy niemiecku. Obecnie portal funkcjonuje w Warszawie, jednak niebawem będzie się otwierał również na inne miasta.  Korzystając z dostępnych na portalu filtrów możemy przeszukiwać profile niań i kontaktować się z tymi, które spełniają nasze wymagania (więcej informacji TUTAJ).

dwujęzyczna niania warszawa

Na Say Nanny w łatwy i intuicyjny sposób mogą założyć konto zarówno rodzice, jak również osoby,  które poszukują pracy jako dwujęzyczna opiekunka do dzieci.

dwujęzyczna niania warszawa

Jeśli chodzi o konto dla niań, jest ono w pełni darmowe. Nianie nie płacą za dostęp do serwisu. Dla rodziców natomiast mamy dwie opcje: w darmowej wersji mają oni dostęp do skróconych profili niań i mogą sprawdzić ich ogólne oceny, natomiast w wersji płatnej Parent Silver dostęp ten jest kompleksowy. Pozwala na przeglądanie pełnych profili niań, kontakt z wybranymi nianiami za pośrednictwem komunikatora, czy porównywanie wybranych profili (więcej na temat oferty można przeczytać TUTAJ). Jeśli macie ochotę przetestować możliwości tego pakietu, w tej chwili jest na niego super promocja.

Napiszcie mi jakie są wasze sposoby, żeby zaszczepić w swoim dziecku miłość do języków obcych!

Podobne wpisy