Jesienne zajęcia z dziećmi – 15 inspiracji

10 września 2021
jesienne zajęcia z dziećmi

Partnerem wpisu jest Tajna Misja

Najwyższa pora przestać się oszukiwać. Mamy jesień. Poza opłakaniem faktu, że właśnie trwają ostatnie w tym roku ciepłe, słoneczne dni i zawinięciem się w koce, szaliki i czapki, możemy się zastanowić jak sobie umilić ten jesienny czas. Dziś przygotowałam dla was listę 15 zajęć, które urozmaicą jesienne wieczory z dzieckiem.

Na samym dole wpisu znajdzie link do pliku pdf z pełną listą jesiennych zajęć, do wydrukowania i powieszenia na lodówce. Mam nadzieję, że będzie pomocna!

Planszówki

jesienne atrakcje dla dzieci

Gracie w planszówki? Te dla najmłodszych zaczynają się już od drugiego-trzeciego roku życia. Nasze trzy ulubione w ostatnim czasie to Monopoly Junior, Super Farmer i Jenga (która jest bardziej zręcznościówką niż planszówką). Poza tym mamy i polecamy z Ignasiem również Potwory do szafy, Grzybobranie, Zgadnij kto to i Chińczyka.

Puzzle

Idealne zajęcie na długie wieczory. Możemy wspólnie ułożyć łatwiejsze, dziecięce komplety puzzli, albo zaangażować dzieci do dorosłych kompletów np. z 1500 elementów.

Czytanie

Czytanie jest zawsze świetnym pomysłem, angażującym i zajmującym czas. Możemy razem oglądać obrazki lub wymyślać alternatywne zakończenia opowieści. U nas czytanie najlepiej sprawdza się przed snem, żeby się wyciszyć. Aktualnie czytamy wielkie tomiszcze Muminków.

Kolorowanie

Kolorowanie zawsze daje nam minimum pół godziny spokoju, a dodatkowo bardzo wspomaga motorykę małą, więc warto dość często je praktykować. Piękne darmowe jesienne kolorowanki znajdziecie na przykład tutaj: KLIK.

Wieczorne spacery po okolicy

Warto nie rezygnować ze spacerów wraz z końcem lata. To doskonała okazja, żeby spędzić czas sam na sam z dzieckiem, porozmawiać, pobiegać, powygłupiać się, przy okazji obserwując jak wraz z nadejściem jesieni zmienia się przyroda. To też dobry moment na zbieranie liści, kasztanów, żołędzi czy jarzębiny, które potem posłużą nam do różnorodnych zajęć, kiedy pogoda nie będzie już sprzyjała spacerom.

Liście

Liście są wspaniałym materiałem plastycznym. Można z nich robić pieczątki (malować farbą i odbijać na papierze), ozdobne ramki a la zielnik, albo nawet śmieszne liski. Poniżej wrzucam wam kilka inspiracji z Pinteresta:

jesienne atrakcje dla dzieci
jesienne zajęcia z dziećmi
jesienne wieczory z dzieckiem
jesienne zajęcia z dzieckiem

Kasztany, żołędzie i jarzębina

jesienne zajęcia z dzieckiem

Kto z nas nie robił jako dziecko ludzików z kasztanów lub zołędzi? Wystarczy to, co mamy w domu: wykałaczki, plastelina, kolorowy papier, klej, plus dary jesieni i ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! A z jarzębiny każda księżniczka będzie chciała mieć piękne korale. A każdy książę zrobi je dla swojej mamy! I nie ma zmiłuj, trzeba je nosić choćby nie wiem co!

Wycinanie dyni

Już od kilku ładnych lat dyniowe lampiony zagościły u nas na dobre. Nic tak nie podkreśla październikowo-listopadowego klimatu jak pomarańczowe straszydło ze świecą w środku. A z wnętrza robimy aromatyczną zupę! I do gotowania również możemy zaangazować dzieci. Przepis znajdziecie tutaj: KLIK.

Lampiony ze słoików

To kolejny pomysł na dodanie światła długim i ciemnym wieczorom. Wystarczą nam słoiki, liście i trochę materiałów plastycznych, które każde dziecko ma w swoim przyborniku. Inspiracje znajdziecie tutaj, tutaj i tutaj.

Budowanie bazy

Kilka kocy, krzesła, stół i poduszki to najlepszy budulec dla dziecięcej wyobraźni. Kto z nas nie budował w dzieciństwie bazy? Możemy dołożyć do niej trochę światełek led, wrzucić pluszowych przyjaciół, wyszperać z szuflady dawno nieużywaną lornetkę (lub zrobić ją samodzielnie z rolek po papierze toaletowym!) i zabawa gotowa.

Oglądanie starych zdjęć i filmików

Jesienne wieczory to doskonała okazja, by przypomnieć sobie dawne czasy, a przy okazji pokazać dziecku jak jeszcze niedawno wyglądało lub jak my sami wyglądaliśmy w jego wieku. To budowanie świadomości o upływającym czasie, więzach rodzinnych i ulotnych chwilach. Możemy razem z dzieckiem stworzyć nowe albumy, ozdobić je i opisać, tworząc wspólną historię.

Odwiedzanki i nocowanki

To propozycja dla trochę starszych dzieci. Wzajemne odwiedzanie się w domach to budowanie więzi społecznych i obserwacja jak wygląda życie i codzienność u rówieśników. Wspólna zabawa i wspólne spanie umacnia przyjaźnie wśród dzieci, a rodzicom daje bezcenne chwile świętego spokoju.

Układanie klocków

To zabawowy ever-green. Sprawdza się zawsze i wszędzie. Oczywiście podstawą jest Lego (znalazłam nawet ostatnio aplikacje, za pomocą której skanuje się klocki i która na podstawie skanu pokazuje co można z nich zbudować!). Poza Lego są jeszcze klocki Duplo, Wafle, Clicksy i Plus Plusy. Możemy się cała rodziną rozłożyć na podłodze w salonie i wspólnie budować pojazdy, budynki, nawet całe miasteczka!

Robienie slime’ów

Wielbiciele slime’ów zawsze znajdą dobrą okazję, żeby przetestowac nowe przepisy! Czemu więc nie slime’y jesienne? Poniżej inspiracja na kilka właśnie takich slime’ów:

jesienne zajęcia z dziećmi

Tajna Misja!

Piętnasty pomysł to gry i zabawy Tajna Misja. Są to zestawy zagadek w formie gry fabularnej, do której potrzebna jest wam tylko drukarka. Całość gry drukujecie i rozkładacie w różnych częściach domu, który staje się escape roomem.

Wraz z całością gry otrzymujecie szczegółową instrukcję jak postępować krok po kroku. Gry są bardzo różnorodne tematycznie, więc dla każdego dziecka znajdzie się coś ciekawego. Całość gry zajmuje od 45 minut do półtorej godziny. Przed grą każdy uczestnik musi przygotować swój strój i gadżety, a po grze możemy cyknąc pamiątkowe zdjęcia z dodatkami. To doskonały dodatek do naszych odwiedzanek i nocowanek, a może nawet do budowania bazy!

tajna misja

Tajna Misja nie tylko może urozmaicić nam jesienne wieczory z dzieckiem. Może również zastąpić animatora na imprezie urodzinowej lub po prostu być atrakcją w parku lub w ogródku. Przy tym jest bardzo przystępna cenowo i wciąż pojawiają się nowe tematy gier!

Pełną listę zabaw z dzieckiem na jesienne wieczory do pobrania, wydrukowania i zawieszenia na lodówce znajdziecie tutaj: KLIK.

jesienne zajęcia z dziećmi
tajna misja dla dzieci
jesień z dziećmi

Podobne wpisy