50 ładnych i praktycznych pomysłów do pokoju przedszkolaka

19 marca 2017

pomysły na pokój dziecka

Przychodzi taki moment, że dziecko nie wiedzieć kiedy przestaje być niemowlakiem, przestaje raczkować i nawet jego chód nie jest już nieporadny. Ubrania i buty staramy się w miarę na bieżąco wymieniać, ale otoczenie dziecka dziecka ciężko jest aż tak dynamicznie zmieniać. Przychodzi więc taka chwila (u nas są to okolice trzecich urodzin), że pokój malucha wymaga sporej metamorfozy, żeby nadążyć za rozwojem.

Poniżej przedstawiam ładne i praktyczne pomysły na pokój dziecka (jest ich ponad 50!). Sprawią, że pokój niemowlaka przekształci się w pokój przedszkolaka.

1. IKEA KALLAX

Seria regałów IKEA KALLAX to źródło wielu fantastycznych pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni dziecięcej. Możemy zrobić z nich kącik do czytania lub zabawy, mebel do przechowywania i segregacji zabawek, a nawet zabawkę samą w sobie, taką jak stoisko sklepowe lub domek dla lalek. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Więcej inspiracji można znaleźć tutaj: KLIK.

pomysły na pokój dziecka ikea inspiracje pokoju dziecka ikea

inspiracje pokoju dziecka ikea

przechowywanie zabawek dziecka

gdzie chować zabawki dziecka

2. Łóżko starszaka

My już swoje łóżko wybraliśmy i czekamy na dostawę. Ze względu na małą przestrzeń interesował nas prosty model, z szufladami, barierką i możliwością indywidualnego dopasowania koloru i rozmiarów. Te wymagania spełniło łóżko EXO.

Natomiast dla bardziej wymagających rodziców, którzy jeszcze bardziej chcą zaoszczędzić na przestrzeni, świetnym pomysłem są lekko podwyższane łóżka ze schodkami lub drabinką i sporą ilością miejsca na przechowywanie.

Dla dwójki lub trójki dzieci dobrym pomysłem są łóżka piętrowe lub w ciekawych konfiguracjach jak poniżej.

łóżko dla przedszkolaka łóżko dla rodzeństwa

łóżko dla rodzeństwa

3. Kącik czytelniczy

Przedszkolak jest już w takim wieku, że potrafi sam usiąść z książeczką i po swojemu „czytać” ją i przeglądać. Jeżeli więc mamy miejsce, interesującym pomysłem może być zaaranżowanie kącika z książkami, lampką i atmosferą wyciszenia.

pomysły pokoju dla dziecka

inspiracje pokoju przedszkolaka

4. Kącik artystyczny

Chyba każde dziecko lubi złapać za kredki, kredę lub pędzel i dać upust radosnej twórczości. Poniżej rewelacyjne moim zdaniem pomysły na organizację takich kącików. Mogą to być stoliki lub fragmenty ściany pokryte kredą tablicową, zwykłe stoliki z miejscem na przybory i papier, a najprostszą formą takiej stacji artystycznej jest metalowy stolik na kółkach IKEA RÅSKOG, dostępny obecnie w kolorze beżowym, czarnym i brązowym (a szkoda, bo ten niebieski bardzo przypadł mi do gustu…).

kącik plastyczny dla dziecka

farba tablicowa dla dziecka

tablice dla dziecka

stolik plastyczny dla dziecka

5. Przechowywanie zabawek i ubrań

Najtrudniejsza w dziecięcym pokoju jest organizacja wszystkich zgromadzonych zabawek i ułożenie ubranek tak, aby poranna rutyna była jak najsprawniejsza. Możemy więc opisać szuflady lub organizery, pluszaki zebrać w kojce, na resoraki stworzyć oddzielny regał (można go też kupić na allegro: KLIK), a nawet wykorzystać na te cele szufladę łóżka.

organizacja pokoju dziecka

gdzie schować pluszaki dziecka

półki na samochody dziecka

gdzie trzymać zabawki dziecka

6. Ścianka wspinaczkowa

Świetnym pomysłem w większym dziecięcym pokoju może być ścianka wspinaczkowa (ale to rozwiązanie wykorzystała też Dorota Szelągowska w jednym ze swoich programów na bardzo niewielkiej przestrzeni, w pokoju dzielonym przez rodzeństwo). Rozwija motorykę dużą i pomaga zużyć nadmiarową energię. Takie rozwiązania zawsze są w cenie!

ścianka wspinaczkowa w pokoju

7. Plakaty i dekoracje

W tym zakresie jestem zwolenniczką prostoty. Bardzo podobają mi się różnokolorowe alfabety, geometryczne naklejki (można je kupić na przykład tutaj: KLIK) i ramki na zdjęcia. Najmniejszym kosztem można powiesić wydrukowane z internetu i oprawione w ramkę plakaty. Takie jak poniżej możecie znaleźć TU, TU i TU.

ozdoby do pokoju dziecka

plakaty do pokoju dziecka

8. Inne pomysły

Poniżej zebrałam kilka innych pomysłów, które mogą się wam spodobać. Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować was do zmian! 🙂

pokój przedszkolaka

blog parentingowy

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Pinterest.com.

Podobne wpisy