5 największych błędów popełnianych przez rodziców podczas przewożenia dzieci samochodem

2 listopada 2017

jak przewozić dziecko samochodem

Fotelik samochodowy jest jedną z pierwszych rzeczy, o zakupie której myślimy, kiedy okazuje się, że oczekujemy przyjścia na świat dziecka. I o ile wiemy mniej więcej jak dopasować go wagowo do dziecka, jak go dobrać do modelu i funkcji samochodu, o tyle wciąż wśród rodziców pokutuje kilka poważnych błędów. Tak naprawdę mam wrażenie, że niewielu z nas wie w 100% jak przewozić dziecko samochodem, aby było ono w pełni bezpieczne.

Z tego względu zebrałam dziś 5 w mojej opinii najpoważniejszych błędów popełnianych przez rodziców podczas przewożenia dziecka samochodem.

1. Kupienie używanego fotelika

Problem zaczyna się już na starcie. Na stronach typu OLX lub allegro znaleźć można masę ogłoszeń, w których sprzedający zachwalają używane dziecięce foteliki „w idealnym stanie”. Pokusić się łatwo, bo nowy fotelik to chyba dla każdego duży wydatek, podczas gdy używany model kosztuje przynajmniej o połowę mniej. Jednak nie wiedząc przez kogo i w jakich okolicznościach używany był fotelik oraz przede wszystkim nie mając 100% pewności, że nie uczestniczył on w wypadku samochodowym, powinniśmy unikać takich fotelików jak ognia, ponieważ stanowią one dla naszego dziecka śmiertelne zagrożenie. Używany fotelik z nieznaną historią nie nadaje się do ponownego użycia.

2. Zdjęcie naramiennych ochraniaczy z pasów fotelika

Może nam się wydawać, że takie szerokie, grube ochraniacze są dla dziecka niewygodne. Jednak dziecko przyzwyczajone do jazdy samochodem w konkretnych warunkach nie będzie narzekało na jej uciążliwość. Natomiast zdjęcie ochraniaczy może nas kosztować kolejne obniżenie poziomu bezpieczeństwa naszego malucha. Zadaniem ochraniaczy jest ochrona skóry dziecka, zarówno podczas jazdy, jak i ewentualnego zderzenia, przed mocno (czyli prawidłowo!) napiętymi pasami fotelika. Ochraniacze zapobiegają zsuwaniu się pasów na boki i służą zachowaniu ich prawidłowej pozycji.

3. Przewożenie dziecka w zimowej kurtce

Wspominałam już o tym we wpisie „Top 5 głupot, które matki robią dzieciom w zimie”. Niebezpieczeństwo przewożenia dziecka w grubej kurtce wiąże się z wysunięciem się dziecka z kurtki podczas silnego zderzenia lub szarpnięcia samochodu. Zimowa kurtka sprawia, że pasy, pozornie ścisło zapięte, są w rzeczywistości dużo za luźne, co wyraźnie widać na poniższym filmie. Jeżeli więc martwimy się co zrobić, aby dziecku nie było zimno w nienagrzanym jeszcze samochodzie, możemy przykryć je grubym swetrem lub kocem tak, aby do momentu podniesienia temperatury otoczenia nie zmarzło, a było maksymalnie bezpieczne.

4. Zbyt wczesne przesadzenie dziecka na podkładkę

Foteliki są niewygodnie i uciążliwe dla rodziców. Wymagają wsadzenia dziecka, dokładnego zapięcia go, zdjęcia kurtki, założenia kurtki, podczas gdy podkładka jest tania, mała, wygodna i bezproblemowa. Z tego względu wielu rodziców spieszy się, aby szybko przesadzić do niej dziecko. Jest to jednak spory błąd. Według zaleceń dziecko może jeździć na podkładce nie wcześniej niż po ukończeniu 4-5 lat (a nawet 6), ważąc 15 – 36 kg i dopiero w momencie kiedy mamy pewność, że całą drogę spokojnie przejedzie przypięte pasami jak osoba dorosła.

W Polsce według przepisów mamy również nakaz wożenia dziecka na przednim fotelu tylko i wyłącznie w odpowiednio dostosowanym foteliku do momentu, kiedy nie osiągnie ono 12 kg. W takiej sytuacji podstawka również odpada. Jednak również w warunkach, kiedy teoretycznie możemy już jej użyć warto rozważyć pozostanie jak najdłużej przy foteliku. Podstawka nie daje dziecku praktycznie żadnego bezpieczeństwa, brakuje jej ochrony bocznej i ochrony głowy. Nie zapewnia też takiego samego poziomu ochrony jak pięciopunktowe pasy stosowane w fotelikach. Dziecko może się z niej łatwo zesunąć i wyślizgnąć z pasa. Nie jest więc warta teoretycznych oszczędności w naszym portfelu.

5. Aktywna poduszka powietrzna przy fotelu pasażera

Temat, który jest dla mnie najbardziej wrażliwy i który rodziców kosztuje najwięcej energii i zaangażowania. Osobiście własnoręcznie (rękami mojego męża) zamontowaliśmy w samochodzie wyłącznik przedniej poduszki powietrznej. Dlaczego? Przy przewożeniu dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, co czasem nam się zdarzało, polskie przepisy jasno mówią, że poduszka powietrzna nie może być aktywna. Grozi to wstrząsem mózgu, poważnym uszkodzeniem kręgosłupa i urazami wewnętrznymi.

Nawet u starszych dzieci przewożonych na przednim fotelu przodem do kierunku jazdy istnieje zagrożenie połamania nóg przez poduszkę powietrzną. Wystarczy wspomnieć, że poduszka rozwija się z prędkością 300 km/h i wystarczy nieprawidłowo zapięty fotelik lub dziecko ulokowane za blisko, aby stała się tragedia. To, nad czym zupełnie nie mamy kontroli, to również geometria fotelików, która jest różna dla różnych modeli. Jeżeli więc musimy przewieźć dziecko z przodu, dla spokoju własnego sumienia i zmaksymalizowania bezpieczeństwa malucha, wyłączamy poduszkę. Fotel natomiast odsuwamy maksymalnie do tyłu pamiętając, że m0że najdalej może on być ustawiony w pozycji równo z bocznym słupkiem między szybami samochodu.

Jeżeli natomiast interesuje was bezpieczeństwo samych fotelików, warto zaglądać do aktualizowanych raz na jakiś czas testów ADAC, które w skali 1-5 pokazują, które modele są godne zaufania.

Podobne wpisy

 • Marta Hat

  Polecam jednak zapoznać się z wynikami testu Plus a nie ADAC. Ten pierwszy ocenia czy fotel jest bezpieczny a nie min. daje gwiazdkę za tapicerkę.

  • mika

   ale test plusa w polsce mają bodajże tylko axkidy, britaxy i klippany a one nie mają takich pięknych tapicerek jak maxi cosi, są drogie – no i są rwf a od tego dzieciom nogi przecież się krzywią 😀 a że bezpieczne? no cóż.

  • AnkaJe

   Fajnie by było, gdyby ludzie interesowali się troszkę więcej co mówią dane oceny, a nie tylko patrzyli na obecny znaczek.
   Test Plus nie mówi o bezpieczeństwie samym w sobie a jedynie o obciążeniu na szyję dziecka grożącą jej złamaniem. Jest dobrowolny i firma sama musi zgłosić do niego fotelik. Żaden fotelik montowany przodem do kierunku jazdy nigdy nie zaliczy tego testu. Foteliki montowane tyłem chronią kark dziecka zdecydowanie lepiej, ale oprócz tego liczą się też inne kwestie bezpieczeństwa, ponieważ wypadki samochodowe, to nie tylko uderzenia centralnie w przód auta. A ktoś, kto czyta testy ADAC, wie, że akurat „łatwość czyszczenia tapicerki”, o którą Ci tu zapewne chodzi, jest tylko dodatkowym plusem i nie jest brana pod uwagę w ostatecznej ocenie.

   Przytoczę cytat, może rozjaśni się troszkę o co w tym teście chodzi:
   „Ocena fotelików w teście ADAC opiera się na pięciu kryteriach: bezpieczeństwie, obsłudze fotelika (czy jest łatwa i intuicyjna), ergonomii, zawartości szkodliwych substancji (czy materiał, z którego wykonany jest fotelik jest bezpieczny dla dziecka) oraz łatwości czyszczenia (utrzymania w czystości).

   Całościowa ocena fotelika jest sumą ocen poszczególnych kryteriów. Najważniejszym wskaźnikiem jest ocena bezpieczeństwa i wpływa na 50% całościowej oceny fotelika. Obsługa wpływa na 40% oceny, natomiast ergonomia na 10%. Zawartość substancji szkodliwych i “czyszczenie: nie wpływają bezpośrednio na całkowitą ocenę fotelika, jednak jeśli normy w tych kryteriach zostaną przekroczone, mogą wpłynąć na pogorszenie oceny ogólnej.”

 • mika

  żaden domontowany wyłącznik nie daje gwarancji bezpieczeństwa. żaden. dlaczego? bo poduszka nadal jest zamontowana i nikt nie da Ci gwarancji, że w czasie wypadku nie wystrzeli. wyłącza się w ten sposób tylko własne sumienie i usprawiedliwia wygodę, którą kierują się rodzice wożący dzieci na przednich fotelach.

 • Zośka Koziorowska

  Heloł, chyba najczęstszym błędem jest niedociąganie pasów (milczeniem pominę tych którzy dziecko do fotelika wkładają ale pasów w ogóle nie zapinaja, a i z tym sie spotkałam).
  W następnej kolejności idzie to pod jakim kątem jest ustawione oparcie fotelika, czy jest on przymurowany do kanapy pasami albo poprawnie zamocowany na bazie isofix.
  A no i wczesne sadzania dziecka przodem do kierunku jazdy…
  Długo by wymieniać

 • Sylwia

  Jest jeszcze więcej takich błędów. Z czego wynikają? Z lenistwa rodziców. To smutne, ale prawdziwe…