Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz?

29 listopada 2021
image_pdfimage_print
Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz?

Przychodzi taki moment, że jako rodzice zadajemy sobie dwa pytania: czy moje dziecko jest gotowe na swój pierwszy obóz? Czy JA jestem gotowa na pierwszy obóz mojego dziecka? Dziś spróbuję pomóc wam i sobie odpowiedzieć na oba te pytania. A ponieważ zbliżają się ferie zimowe, chciałabym również pomóc wam w wyborze takiego wyjazdu.

Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz?

1. Aspekt prawny

Warto mieć świadomość, że zgodnie z prawem polskim dziecko może pojechać na obóz lub kolonie w wieku szkolnym. Czyli musi mieć minimum 6 lat. Dodatkowo organizator ma obowiązek zgłoszenia obozu do Kuratorium Oświaty, włącznie z informacjami o warunkach, w jakich będą mieszkały dzieci, grupach i kadrze kierowniczej obozu.

2. Samodzielność dziecka

Pierwsza i najważniejsza rzecz, to czy dziecko samo zgłasza chęć takiego wyjazdu. Jeśli do tej pory dziecko nie spało nigdy poza domem, bez rodziców – na przykład u dziadków czy kolegów – warto kilka razy dać mu tego doświadczyć. Dziecko powinno móc się oswoić z sytuacją, w której w przypadku braku rodziców będzie umiało poradzić sobie z emocjami takimi jak tęsknota i związany z nią smutek.

Samodzielność dotyczy również praktycznych aspektów życia. Są to między innymi:

  • samodzielne jedzenie
  • ubieranie i przebieranie się
  • samodzielne mycie się
  • zdejmowanie i zakładanie butów
  • dbanie o swoje rzeczy

3. Gotowość dziecka i rodzica

Takie rozstanie to często trudna decyzja zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. To niejednokrotnie pierwsza tak długa rozłąka dla obu stron. O czym więc warto pamiętać biorąc pod uwagę takie okoliczności?

  • aby obóz nie był dłuższy niż 7 dni
  • by ten pierwszy wyjazd był na terenie Polski, mozliwie blisko miejsca zamieszkania
  • by dziecko miało zapewniony stały kontakt z rodzicem
  • aby program był dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka
  • o ile to możliwe – aby dziecku towarzyszył znany mu kolega lub koleżanka

W tym ostatnim punkcie ważne jest to o tyle, że również i my, rodzice, możemy się wtedy dzielić niepokojami i wrażeniami ze znajomymi rodzicami.

4. Przygotowanie dziecka do wyjazdu

To, co przede wszystkim należy zrobić przed wyjazdem, to porozmawiać z dzieckiem. Zapytać o oczekiwania, powiedzieć jak będzie wyglądał wyjazd, jaki będzie program, zajęcia. Możemy opowiedzieć kto będzie się tam dzieckiem opiekować i do kogo będzie się mogło zgłaszać z problemami. Zapewnić, że będzie miało kontakt z rodzicami i powiedzieć mu w jaki sposób będzie się mogło z nimi kontaktować.

Warto też porozmawiać o emocjach. Podzielić się sposobami na radzenie sobie z tęsknotą i smutkiem, powiedzieć dziecku ile będzie trwać wyjazd i nauczyć liczyć dni.

5. Plusy samodzielnego wyjazdu

A na koniec kilka plusów takiego samodzielnego wyjazdu. Bo to, że wad paktycznie nie ma, to oczywiste. Dziecko powinno przynajmniej raz w życiu doświadczyć udziału w obozie lub kolonii, bez obecności rodziców, w zupełnie innych niż na co dzień warunkach. A co z tegoe wyniesie?

  • utwierdzi się w samodzielności
  • zbuduje poczucie własnej wartości
  • zdobędzie nowe doświadczenia i przeżycia
  • nowych kolegów i koleżanki
  • nową umiejętność radzenia sobie w nieznanych wcześniej warunkach

Obozy Majery Travel

Partnerem tego wpisu jest organizator obozów Majery Travel – firma od lat organizująca letnie i zimowe kolonie i obozy dla dzieci. Na tegoroczny sezon zimowy w Majery znajdziemy krótkie, 6-dniowe turnusy dla dzieci od 6 do 14 lat.

Obozy są tematyczne, a w ofercie każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Na ten moment dostępne są jeszcze miejsca na obozach Influencer Camp, Majery Creator, Majery w Krainie Lodu i Stop Zimowej Nudzie! Poniżej znajdziecie linki do turnusów wraz z krótkimi opisami czego można się na takich wyjazdach spodziewać.

Jak widać zimowy wyjazd to niekoniecznie tylko zjeżdżanie na sankach i nartach. Może być to czas zorganizowany w zupełnie inny, nieszablonowy sposób.

Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz?

Majery Influencer Camp

to obóz z nauką tworzenia treści na media społecznościowe, uczący kreatywności, poruszania się w sieci i świadomości swojego wizerunku w internecie. To wiedza, której dziecku nie przekaże żadna szkoła, a bez której trudno się w dzisiejszym świecie poruszać. Więcej informacji i szczegółów na temat turnusu znajdziecie tutaj: KLIK.

Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz?

Majery Creator

to obóz dla wielbicieli klocków Lego i konstruowania. Zajęcia rozwijają wyboraźnię i kreatywność, uczą budowania i programowania robotów, konstruowania zdalnie sterowanych pojazdów i wymyślania własnych projektów i budowli. Więcej informacji i szczegółów na temat turnusu znajdziecie tutaj: KLIK.

Majery w Krainie Lodu

to prawdziwa gratka dla wielbicieli tej kultowej bajki. Uczestników obozu czekają atrakcje takie jak hodowla własnych kryształów, produkcja śniegu czy budowa makiety Lodowego Zamku. Czekają ich również między innymi mroźne doświadczenia przy użyciu suchego lodu czy gry fabularno-terenowe. Więcej informacji i szczegółów na temat turnusu znajdziecie tutaj: KLIK.

Na tym obozie każdy dzień jest inny. Nie ma nudy! Jest więc dzień kolorów, dzień zwierząt, summer time, dzień morski i dzień przyjaźni. Wśród zajęć znaleźć można między innymi malowanie róznymi częściami ciała, tworzenie budowli z piasku w środku imy czy nauka języka migowego. Więcej informacji i szczegółów na temat turnusu znajdziecie tutaj: KLIK.

Mam nadzieję, że mój wpis ułatwi wam podjęcie wspólnej z dzieckiem decyzji o wyjeździe na obóz. A jesli tak, spieszcie się, by móc wyjechać z Majerami, bo miejsca znikają jak gorące bułeczki!


Przeczytaj również: Jesienne zajęcia z dziećmi – 15 inspiracji

Podobne wpisy